Klocki hamulcowe ceramiczne: zalety i wady

Klocki hamulcowe to podstawa bezpiecznej jazdy – ale przecież dostępnych w sklepach modeli jest wiele, zaś każdy z nich różni się parametrami oraz wytrzymałością. Który wariant wybrać?

 

Asortyment sklepów jest spory, a decyzja stojąca przed kierowcą nieoczywista, dlatego przyjrzymy się bliżej wszystkim dostępnym na rynku rodzajom klocków hamulcowych. Na początek zajmijmy się klockami ceramicznymi, które zasłużenie cieszą się dużą popularnością.

Zaleta: bardzo dobre parametry hamowania

Klocki ceramiczne weszły do produkcji dopiero w latach 80., są więc wynalazkiem stosunkowo nowym – od początku było jednak wiadomo, że są skuteczne. Oferują bardzo dobre parametry hamowania praktycznie w każdych warunkach, choć oczywiście dokładne rezultaty będą różnić się w zależności od wybranego producenta i modelu. Generalnie ten typ kloców hamulcowych jest znany z niezawodności.

 

Zaleta: wysoka wytrzymałość

Wbrew nazwie klocki ceramiczne nie są delikatne ani kruche – nie mają wiele wspólnego z ceramiką kuchenną. W tym przypadku „ceramika” oznacza wykonanie z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego i włókien miedzianych. Surowiec ten jest wyjątkowo trwały, dzięki czemu klocki zużywają się wolniej i są bardziej wytrzymałe od klocków półmetalicznych – zwłaszcza jeśli chodzi wytrzymałość na wysokie temperatury.

 

Zaleta: czystość i ciche działanie

Być może największą zaletą klocków ceramicznych jest ich niezwykle ciche działanie, które znacząco poprawia komfort jazdy – kierowca nie musi słuchać niepokojących pisków czy skrzypnięć. Co więcej, ścieranie się klocków nie powoduje powstawania dużych ilości brudzącego pyłu, przez co felgi pozostają czyste na długi czas.

 

klocki hamulcowe ceramiczne

Wady: cena i ograniczenia użycia

Niestety każdy kij ma dwa końce. Jakość klocków ceramicznych jest okupiona ich wyższą ceną – niekiedy znacznie wyższą od ceny klocków półmetalicznych. Ponadto ze względu na właściwości nie należy wykorzystywać modeli tego typu do szybkiej jazdy (np. wyścigowej) ani w agresywnym stylu jazdy.

 

Werdykt

Bezpieczeństwo jazdy powinno być dla każdego kierowcy priorytetem – a pod tym względem klocki ceramiczne po prostu nie mają sobie równych. Nie warto bać się ich ceny, gdyż wytrzymałość klocków sprawia, że inwestycja na dłuższą metę jest bardzo opłacalna.

 

Jeżeli poruszasz się samochodem osobowym, nie bierzesz udziału w wyścigach i nade wszystko cenisz sobie komfort jazdy, bez zastanowienia wybierz klocki ceramiczne.

 

Autor: Michał Puczyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.